1 lipca 2010

Możemy za darmo i bez pozwolenia fotografować w muzeach

źródło: http://www.optyczne.pl/

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisał do Rejestru Klauzul Niedozwolonych postanowienie umowne, które często znajduje się w regulaminach polskich muzeów i które zakazuje fotografowania sal muzealnych i eksponatów bez zgody muzeum lub bez wniesienia stosownej opłaty.

Wszystko za sprawą pozwu złożonego przez Pana Michała Kosiarskiego, który zakwestionował zapis w regulaminie Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni, mówiący że:
„Zabrania się fotografowania i filmowania eksponatów oraz sal ekspozycyjnych bez uzyskania pozwolenia dyrektora Muzeum. Fotografowanie możliwe jest po uzyskaniu zgody i uiszczeniu opłaty.”

W dniu 5 marca 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyznał mu rację, a wyrok się uprawomocnił, gdyż muzeum nie wniosło sprzeciwu. W rezultacie wszystkie polskie muzea muszą usunąć ze swoich regulaminów podobne zapisy, a pobieranie jakichkolwiek opłat za możliwość fotografowania jest od 25 maja br. niedozwolone, gdyż tego właśnie dnia UOKiK pod pozycją nr 1945 dokonał wpisu w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych.


Z pozdrowieniami dla ...

2 komentarze:

  1. Ciekawe, czy do skostniałego Muzeum Narodowego dotarło ;)))

    OdpowiedzUsuń