11 marca 2010

O wyzwoleniu słów kilka

Jak co roku zbliża się uroczystość upamiętnienia wyzwolicieli Malborka. Uczczeni zostaną w okolicach daty 17 marca ;-)
Jak co roku zastanawia mnie co z tymi datami w Malborku jest nie tak i dlaczego nikt nie podjął prób przeanalizowania faktów by ustalić co i jak było, że tak powiem "historycznie". Oczywistym jest fakt, że ustalenie prawdy nie wiąże się z jakimikolwiek zmianami, nie mówiąc np o paleniu książek czy wyburzeniu ulicy 17 marca.
Temat malborskiego wyzwolenia jest po cichu pomijany w publikacjach i książkach, Górski nie rozwodził się na ten temat, Jedliński niejednoznacznie, choć pokazał dokumenty związane z datami 9 i 10 marca, Rząd sprytnie umknął z tych rozważań, kończąc Festung z dniem 9 marca.

No więc co mamy:
25 stycznia - wkroczenie wojsk radzieckich do Malborka
26 stycznie - zdobycie miasta (bez zamku)
9 marca - wycofanie się wojsk niemieckich z zamku
10 marca - wkroczenie wojsk radzieckich na zamek
17 marca...

Data 17 marca nie pasuje i trudno utożsamiać ją z jakimś wydarzeniem z tego okresu, można domniemywać, że jest to odgórnie ustalona data przez ówczesnych dygnitarzy, kto wie, może nigdy nikt tego nie ustali.
Taka to ciekawostka historyczna związana z 1945 rokiem i datą wyzwolenia.

Z pozdrowieniami
Jacek Kmieć

3 komentarze:

 1. Wg Górskiego "(...) zgodnie z relacją radziecką walki o zamek toczyły się do 17 marca." i "Po ukończeniu walk w dniu 17 marca zaczęły działac pierwsze agendy Miejskiej Rady Narodowej (...)".
  A poza tym to chyba trudno mówic o "wyzwoleniu" w przypadku Malborka. Może dotarcie do najwcześniejszej rocznicy "wyzwolenia" coś by wyjaśniło.
  Pozdrowienia i wyrazy uznania za dociekliwośc :-).

  OdpowiedzUsuń
 2. Rok 1945 w historii Malborka jest bardzo niejasny. Pokazała to sytuacja związana z grobem masowym w centrum miasta.
  W owym okresie dosyć późno pozwolono na polskiej władzy przejąć urzędy, a ludność napływowa z tamtego okresu miała duże trudności w poruszaniem się po mieście ze względu min na działalność żołnierzy radzieckich

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to Co Szwab wycofał się przez Nogat 9 marca 1945 A Ruski walił w puste mury siejąc spustoszenie do 17 marca 1945. Jakoś tak dziwnie się składa, że największe spustoszeni we wszystkich zamkach krzyżackich przyniosło "wyzwolenie w 1945. Wystarczy analizować opisy w większości twierdz i czytać między wierszami.

  OdpowiedzUsuń