27 września 2016

Dawny Cmentarz Mennonicki w Stogach

Dawny Cmentarz Mennonicki w Stogach (54°04'34"N 18°58'31"E daw. Heubuden) to doskonałe miejsce na spacer o każdej porze roku. Można tam obcować z historią, przyrodą i oddawać się zadumie.




Największy i najpiękniejszy cmentarz mennonicki jaki przetrwał do naszych czasów na terenie Żuław. Unikatowy na skalę europejską ze względu na zachowany oryginalny charakter. Powstał około połowy XVIII wieku i funkcjonował do czasu II Wojny Światowej. Na terenie około 2,6 ha znajduje się kilkadziesiąt dobrze zachowanych nagrobków, głównie w formie steli (pionowych, prostokątnych płyt z trójkątnym zwieńczeniem) oraz kilkukrotnie więcej pozostałości obramowań grobów z sztucznego kamienia. Możemy tu podziwiać wiele charakterystycznych dla kultury Menonitów elementów dekoracyjnych o ciekawej symbolice. Pięknie prezentuję się także stary drzewostan na który składają się wiekowe lipy, świerki oraz olbrzymi liczący około 300 lat dąb.

23 września 2016

Kościół w Gnojewie - walka o życie cd.

Kościół w Gnojewie doczekał się w zeszłym roku remontu dachu wieży. W tym roku nie doczekał się nawet kosy... Ciągle czeka na ratunek.









 
Gotycki kościół pw. św. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie postawiony na podmurówce z głazów narzutowych powstał przed rokiem 1323. W drugiej połowie XIV wieku  kościół obmurowano murem ceglanym o grubości ok. 60 cm. Pozostawiona w środku konstrukcja szkieletowa wraz z zachowaną więźbą dachową jest wyjątkowa na skalę europejską. W późniejszym okresie kościół był kilkakrotnie przebudowywany a obecną formą uzyskał po roku 1819 kiedy to po wielkiej wichurze na Żuławach zawaliły się wieże w kilku kościołach w tym m.in. w Gnojewie. Dobudowano wtedy zakrystię i przebudowano wnętrze nadając mu formę dwunawową. Wieża pochodzi z lat 1853-1854. Kościół obecnie w złym stanie oczekuje na prace ratunkowe.